Технологията за лазерно рязане се отнася до използването на лазерен лъч за рязане на материали. Тази технология е довела до изобретяването на множество индустриални процеси, които са предефинирали скоростта на производството на поточна линия и силата на индустриалните производствени приложения.
Лазерно рязанее сравнително нова технология. Силата на лазерно или електромагнитно лъчение се използва за рязане на материали с различна якост. Тази технология се използва специално за ускоряване на процесите на производствената линия. Използването на лазерни лъчи за промишлени производствени приложения е особено приложимо при формоването на структурни и/или тръбопроводни материали. В сравнение с механичното рязане, лазерното рязане не замърсява материала поради липсата на физически контакт. Също така, фината струя светлина повишава прецизността, фактор, който е много важен в промишлените приложения. Тъй като няма износване на устройството, компютъризираната струя намалява вероятността скъпият материал да се деформира или да се изложи на прекомерна топлина.
Машина за фибърно лазерно рязане на ламарина – неръждаема стомана и въглеродна стомана
Процесът
Това включва излъчване на лазерен лъч при стимулация на лазерен материал. Стимулацията се осъществява, когато този материал, независимо дали е газ или радиочестота, е изложен на електрически разряди в рамките на камера. След като лазерният материал е стимулиран, лъчът се отразява и се отбива от частично огледало. Той натрупва сила и достатъчно енергия, преди да излезе като струя монохроматична кохерентна светлина. Тази светлина преминава през леща и се фокусира в интензивен лъч, чийто диаметър никога не надвишава 0,0125 инча. В зависимост от материала, който ще се реже, ширината на лъча се регулира. Тя може да бъде направена малка до 0,004 инча. Точката на контакт с повърхностния материал обикновено се маркира с помощта на „прободен елемент“. Импулсният лазерен лъч се насочва към тази точка и след това по протежение на материала според изискванията. Различните методи, използвани в процеса, включват:
• Изпаряване
• Разтопяване и издухване
• Разтопете, издухайте и изгорете
• Пукнатини от термично напрежение
• Скраване
• Студено рязане
• Изгаряне
Как функционира лазерното рязане?
Лазерно рязанее индустриално приложение, получено чрез използването на лазерно устройство за излъчване на генерираното електромагнитно лъчение чрез стимулирана емисия. Получената „светлина“ се излъчва чрез лъч с ниска дивергенция. Това се отнася до използването на насочен лазерен изход с висока мощност за рязане на материал. Резултатът е по-бързо топене и разтопяване на материала. В индустриалния сектор тази технология се използва широко за изгаряне и изпаряване на материали, като листове и пръти от тежки метали и промишлени компоненти с различни размери и здравина. Предимството на използването на тази технология е, че отломките се издухват от струя газ след извършване на желаната промяна, придавайки на материала качествено повърхностно покритие.
Оборудване за лазерно рязане с CO2
Съществуват редица различни лазерни приложения, предназначени за специфична индустриална употреба.
CO2 лазерите работят с механизъм, диктуван от DC газова смес или радиочестотна енергия. DC дизайнът използва електроди в кухина, докато RF резонаторите имат външни електроди. В индустриалните машини за лазерно рязане се използват различни конфигурации. Те се избират в зависимост от начина, по който лазерният лъч ще се обработва върху материала. „Лазерите за движещи се материали“ се състоят от неподвижна режеща глава, като се изисква главно ръчна намеса за преместване на материала под нея. В случая на „хибридните лазери“ има маса, която се движи по оста XY, задавайки пътя на доставяне на лъча. „Лазерите с летяща оптика“ са оборудвани със неподвижни маси и лазерен лъч, който работи по хоризонтални размери. Технологията вече е направила възможно рязането на всякакъв повърхностен материал с най-малки инвестиции в работна сила и време.