От еволюцията на производството на топки за Световното първенство, вижте приложението на лазера в текстилната индустрия

От 14 юни Световното първенство по футбол през 2018 г. в Русия е в разгара си, като в безброй мачове са отбелязани множество класически голове. Когато обаче става въпрос за топката за Световното първенство, е трудно да си представим как може да се сглоби една топка. Всъщност, освен че е кръгла през цялото време, футболът винаги се е появявал в различни форми, търкаляйки се чак до 85-годишната история на Световните първенства.

топката на Световната купа

Футболната топка в началото на 30-те години на миналия век е била изработена от кожа, която е била ръчно шита от квалифицирани работници. Поради тази причина топката по това време не е кръгла и винаги има някои дупки по нея.

На Световното първенство през 1986 г. в Мексико, за първи път ФИФА използва изцяло синтетична футболна топка като външен слой. Благодарение на технологичния напредък, дизайнерът е възприел нов метод за шиене на кожа, който намалява броя на кожените парчета на тази специална топка в сравнение с предишната специална топка. Преди това футболните топки са били шивани ръчно от квалифицирани работници, което е правило топката по-тромава, а тъй като разстоянието между парчетата кожа е твърде голямо, цялата сфера не е достатъчно кръгла.

На Световното първенство през 2006 г. в Германия, Adidas напълно изостави метода на ръчно шиене и възприе усъвършенствано термично свързване, за да намали неравностите по повърхността на сферата, дължащи се на зашиването на кожата.

Лазерно зашитата футболна топка е безшевна, термично свързана. Шедьовърът носи славата на самбата от Световното първенство в Бразилия! Термично зашитата футболна топка има очевидни предимства пред ръчно и машинно зашитата футболна топка: оптимизиране на сферичната структура, пълно запазване на сферичната форма при удара, което спомага за увеличаване на здравината и прецизността; новаторската техника на зашиване елиминира сферичните неравности и прави сферата перфектно заоблена и по-прецизна. Технологията на термично свързване прави частите безшевно близки една до друга, придавайки на футболната топка напълно гладка и непрекъсната сферична повърхност. Тази технология обаче все още не е много зряла в момента и понякога блоковете, които са термично свързани, се напукват или падат.

На 3 август 2005 г. британски учени успешно ушиха риза, използвайки лазер вместо бродерия. Това пионерско предизвикателство поставя нови предизвикателства пред традиционната шивашка индустрия. Тази иновативна технология е шедьовър на Кеймбриджкия институт по заваръчни технологии в Обединеното кралство. Учените първо нанасят слой течност, която абсорбира инфрачервена светлина, върху зоната, където ризата ще бъде зашита, след което подреждат краищата заедно, така че течността да е между двата слоя дрехи, които ще бъдат зашити. След това припокриващата се част се облъчва с нискоенергиен инфрачервен лазер и химическата течност се нагрява, за да разтопи леко материала и да завари частта, която ще бъде зашита. Използването на тази технология за заваряване на различни видове дрехи е много издръжливо, дори повече от военното облекло, и е подходящо за вълнени дрехи, дишащи дрехи и дори най-популярните еластични дрехи. Тази техника е особено полезна при зашиване на водоустойчиви дрехи, защото сега шиенето на такива дрехи изисква водоустойчивост на интерфейса, но при лазерното зашиване интерфейсът започва да капе след завършване. Учените казват, че технологията ще бъде допълнително развита, за да се приложат лазерите в напълно автоматизирания бизнес с облекло.

Китай е „производствена сила“ в текстилната и шивашката промишленост. За да преодолеят пречката в режима на растеж, да подобрят международната конкурентоспособност и да увеличат маржа на печалба, текстилните и шивашките предприятия трябва да ускорят адаптирането на индустриалната структура, да увеличат инвестициите в наука и технологии, да подобрят оборудването за производство на облекло, да внедрят нови технологии и нови методи, както и да увеличат добавената стойност на продукта и технологичното съдържание.

Приложението на лазерни технологии в текстилната и шивашката промишленост посочи пътя за предприятията да подобрят ефективността на производството, да увеличат добавената стойност на продукта, да променят модела на растеж, да оптимизират производствените процеси, да коригират индустриалната структура и да се трансформират от трудоемка към технологично интензивна. Като възходяща индустрия във веригата на шивашката промишленост, лазерните технологии са отговорни и играят важна роля за насърчаване на напредъка на индустрията. Смята се, че те ще играят все по-важна роля в коригирането на индустриалната структура в бъдеще. В момента приложението на лазери в текстилната промишленост постепенно навлиза в зрял етап на развитие. С бързото прилагане на лазерните технологии за обработка, производствените изисквания на лазерните машини постепенно се увеличават. Тъй като машините за лазерно рязане и лазерно гравиране имат несравними предимства по отношение на ефективността на обработката, качеството на продукта, производствените разходи и съотношението вложени ресурси-изход, е предвидимо, че в близко бъдеще лазерните технологии за приложение ще блестят по-ослепително в текстилната и шивашката промишленост.

Свързани продукти

Оставете вашето съобщение:

WhatsApp +8615871714482